Architektura kariery
W każdej firmie pracują osoby, dla których rozwój jest istotny. Są też pracownicy wartościowi, którym nie możemy zagwarantować awansu, podwyżki, a chcielibyśmy ich, ze względu na ich wartość dla firmy, uhonorować. Możemy zaproponować im udział w programach rozwojowych, na przykład w Talent Management, badać ich kompetencje ośrodkiem rozwoju Development Center, kierować na coaching, mentoring. Doświadczenia wielu firm pokazują, że nie zawsze uczestnicy tych programów są w ich realizację należycie zaangażowani. Dlaczego? Ponieważ to ktoś inny, dział personalny decyduje, co dla nich jest ważne.
My proponujemy inne podejście – współpracę z Architektem Kariery, który wspiera pracownika w zaplanowaniu jego kariery. Osobą decydującą o obszarach i metodach rozwojowych jest sam pracownik.
Jak w ogólnym zarysie współpraca z Architektem Kariery wygląda?
ETAP 1 – źródło skierowania uczestników do Architekta Kariery
DEVELOPMENT CENTER – uczestnicy zostają skierowani na badanie kompetencji, potencjału rozwojowego metodą Development Center.
TALENT MANAGEMENT – pracownicy mogą zostać skierowani jako uczestnicy już funkcjonującego w Państwa Firmie programu rozwojowego.
WŁASNA CHĘĆ – pracownik, który wiąże swoją przyszłość z Państwa Firmą i chciałby realizować w niej swoje możliwości rozwojowe.
ETAP 2 – warsztat z Architektem Kariery
Architekt Kariery to osoba doświadczona w obszarze doradztwa zawodowego, w badaniach kompetencji, planowaniu ścieżek kariery. Jego zadaniem jest tak poprowadzić warsztat, aby zbudować możliwy do zrealizowania w Państwa Firmie projekt kariery, rozwoju uczestnika programu. Warsztat obejmuje badania następujących obszarów metodą wywiadu grupowego:
- wartości prezentowane przez Uczestnika
- obszary posiadanych umiejętności oraz poziom ich wykorzystania w Państwa Firmie
- doświadczenie, zawodowe i poza pracą
- stan zdrowia
- przyszłość, oczekiwania względem przyszłości
- zmiany, przewidywane oraz ich konsekwencje
- inne plany życiowe
- istotne osoby w planowaniu życia i kariery
- edukacja, potrzebne kwalifikacje
- ograniczenia, bariery i przeszkody w rozwoju
- czas wolny, zainteresowania i pasje
Tak poprowadzona sesja pozwala na określenie potencjału uczestnika, obszarów rzeczywiście dla niego ważnych, motywujących. Często zdarza się, że są to obszary różne od przewidywanych przez specjalistów z działu personalnego.
Większość pracowników deklaruje, że rozwój jest dla nich ważny. Praktyka współpracy podczas realizowania projektów rozwojowych w działach personalnych pokazuje jednak, że pracownicy nie zawsze mają sprecyzowaną ścieżkę swojego rozwoju zawodowego, nie myślą o niej na odpowiednim poziomie szczegółowości. Gdy pojęcie o własnej karierze jest zbyt mgliste, budzą się postawy roszczeniowe, niezadowolenie, szukanie po omacku różnych możliwości oraz znaczny spadek satysfakcji z pracy. Dlatego istotnym elementem współpracy z Architektem Kariery jest zakwalifikowanie uczestnika do odpowiedniej grupy i adekwatna dla niej współpraca z nim nad wyznaczeniem możliwych do realizacji w firmie, w której pracuje, działań rozwojowych. Pracownik po wywiadzie z doradczą mapą myśli może zostać zakwalifikowany do którejś z grup:
Uczestnik zdecydowany |
Uczestnik zdecydowany to taki, który zna siebie (tzn. ma świadomość swoich mocnych i słabych stron, umie określić swoje możliwości), poza tym ma rozeznanie w możliwościach rozwoju, możliwych w jego miejscu pracy, oraz potrafi aktywnie zadbać o realizację działań rozwojowych.
|
Uczestnik ciągle poszukujący
|
Uczestnik ciągle poszukujący zna siebie, zna swój potencjał, ale nie potrafi zadbać o realizację tego, co jest dla niego ważne w kwestii rozwoju, o rozwój właściwych kompetencji i zainteresowań. |
Uczestnik zupełnie niezdecydowany
|
Uczestnik zupełnie niezdecydowany to taki, który nie zna siebie i swojego potencjału, nie wie jakie kompetencje, zainteresowania mógłby rozwijać – nie umie dopasować się do programów, działań rozwojowych.
|
Uczestnik nie znający siebie
|
Uczestnik nie znający siebie jest zorientowany w możliwych w jego firmie działaniach rozwojowych, ale nie umie dopasować się do tych działań ze względu na słaby wgląd we własną osobę. |
Uczestnik nieadekwatny
|
Uczestnik nieadekwatny nie zna ani siebie, ani nie ma przemyśleń na temat swoich zainteresowań, kompetencji, chęci. Jest jednak pewny, że działania rozwojowe należą mu się i chce w nich uczestniczyć – zbyt optymistycznie postrzega siebie na polu działań rozwojowych proponowanych czy umożliwianych przez dział personalny.
|
Uczestnik niedoinformowany
|
Uczestnik niedoinformowany zna siebie, ale nie ma rozeznania w możliwościach rozwoju oferowanych przez Firmę, w związku z czym nie potrafi się odnaleźć się w tych projektach.
|
Uczestnik, po zakwalifikowaniu do konkretnej grupy, współpracuje z Architektem Kariery, by osiągnąć poziom jak najbliższy poziomowi Uczestnika Zdecydowanego.
ETAP 3 – współpraca z Architektem Kariery nad przygotowaniem założeń projektu:
“MOJA KARIERA W MOJEJ FIRMIE”
Celem tego etapu jest urealnienie życzeń, oczekiwań Uczestników względem ich rozwoju, zaplanowania rzeczywistej ścieżki kariery.
Każdy z uczestników wypełnia specjalny arkusz, który jest dla niego podstawą do rozmowy z działem personalnym o jego karierze. W niektórych przypadkach arkusz ten może być wypełniony z działem personalnym.
W arkuszu tym Uczestnik określa:
- stan obecny swojej kariery i stan pożądany (wiele osób ma tu poważny problem z odpowiedzią na pytanie, czego tak naprawdę chcą, do czego dążą, w jakim kierunku chcą się rozwijać)
- zadania operacyjne, krytyczne i niekrytyczne w realizacji swojego planu rozwoju
- kamienie milowe
- ryzyka
- kogo powinien pozyskać do współpracy, komu przekazywać informacje o podjętych lub planowanych działaniach
- harmonogram zaplanowanych działań
Przygotowanie arkusza Architektury Kariery nie oznacza, że plan ten będzie realizowany w 100%. Jest raczej narzędziem, które ma uświadomić Uczestnikowi, że jego kariera jest w jego rękach i on sam musi zadbać o swój rozwój. Jest narzędziem, które eliminuje postawy roszczeniowe Uczestników programów rozwojowych, które widać, gdy dział personalny planuje rozwój dla pracowników, a część z nich bierze udział z małym zaangażowaniem lub w ogóle nie chce brać udziału twierdząc, że jest to strata czasu.
W przypadku, gdy Uczestnik jest jednak należycie zaangażowany w swój rozwój, współpraca z Architektem Kariery jest dla niego bardzo motywująca, czuje, że jest szanowany i wartościowy. Uczestnik ma również poczucie, że Firma wiąże z nim swoją przyszłość i również Firmie zależy na jego rozwoju.