Rekrutacja i Selekcja AC
Proces rekrutacji jest ważnym etapem, zarówno dla Firmy, jak i dla pracownika. Jako firma doradczo – szkoleniowa zdajemy sobie sprawę z ogromnej odpowiedzialności, jaka spoczywa na nas.
Mamy blisko 20 letnie doświadczenie w projektowaniu i prowadzeniu procesów rekrutacji i selekcji z wykorzystaniem metod Assessment Center dla firm produkcyjnych, handlowych, usługowych, urzędów i instytucji.
Jesteśmy autorami własnych, sprawdzonych wielokrotnie procedur rekrutacji i selekcji na zróżnicowane stanowiska, opracowujemy także wewnętrzne standardy procesów rekrutacji i selekcji dla naszych klientów. Nasze doświadczenie i stosowanie niestandardowych metod rekrutacyjnych powoduje, że nie dajemy się zwieść efektowi pierwszego wrażenia.
REKRUTACJA I SELEKCJA KROK PO KROKU
1. Analiza stanowiska pracy i diagnozy oczekiwań wobec kandydata – analiza dokumentów, wywiad i ankietowanie, stworzenie profilu kompetencyjnego kandydata idealnego na wybrane stanowisko. Utworzenie siatki selekcyjnej dla wybranego stanowiska.
2. Zamieszczenie ogłoszenia rekrutacyjnego przez firmę AKADEMIA ROZWOJU UMIEJĘTNOŚCI w imieniu Państwa Firmy na portalach rekrutacyjnych, serwisach społecznościowych (płatnych i bezpłatnych – jest to ustalone z klientem, gdzie takie ogłoszenie ma się znaleźć.
3. Analiza dokumentów nadesłanych przez kandydatów
Kryteria weryfikacji dokumentów to m.in.:
- jasna i spójna ścieżka kariery zawodowej
- tendencja do dłuższego wiązania się z jedną firmą
- brak niewyjaśnionych przerw w pracy
- analiza strony lingwistycznej listu motywacyjnego – wstępne przewidywanie cech osobowości
- analiza grafologiczna listu i podpisu kandydata – jeśli jest pisany odręcznie
- spójność załączonych dokumentów
- doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku
- sukcesy na polu zawodowym
- trudne zadania wpisane w obowiązki
4. Wybór kandydatów do badań psychologicznych i procedury Assessment Center. Kandydaci, którzy spełniają określone wymogi formalne są dobierani w grupy konkursowe (np. 6 – 10 kandydatów z najlepszymi wynikami po klasyfikacji z punktu 3 to pierwsza grupa konkursowa i tak kolejno badane są grupy do momentu wyłonienia dobrych kandydatów, których można oficjalnie zaprezentować) Nasze metody pozwalają zakończyć proces z powodzeniem już po 1 turze badania kompetencji metodą Assessment Center.
Metody jakie zwykle stosujemy podczas konkursu:
- wywiad kompetencyjny;
- case study;
- próbki pracy;
- testy psychologiczne badające predyspozycje społeczne;
- testy i zadania diagnostyczne badające predyspozycje zawodowe, talenty, predyspozycje wrodzone;
- symulacje trudnych rozmów;
- symulacje zadań kierowniczych;
- symulacje współpracy i sytuacji trudnych na danym stanowisku pracy;
- gry i zadania diagnostyczno – problemowe;
- techniki projekcyjne – analiza psychografologiczna pisma i analiza rysunku.
Każdy przygotowywany przez nas konkurs jest projektowany indywidualnie dla klienta, według określonych wytycznych, by zadania weryfikujące predyspozycje mogły w jak największym stopniu oddać charakter przyszłej pracy. Dzięki tym metodą możemy badać predyspozycje zawodowe kandydatów, którzy nie mają doświadczenia zawodowego!
5. Wskazania 2-3 najlepszych kandydatów, którzy zostaną zaprezentowani przyszłemu pracodawcy. O tych kandydatach piszemy szczegółowy raport oceniający ich kompetencje. Raport, jak i wyniki są omawiane bardzo szczegółowo podczas spotkania z klientem.
Uwaga: naszym celem jest rzetelność oceny, a nie “sprzedaż” kandydata. Nie przygotowujemy “laurek” o kandydatach, tylko rzetelne – prawdziwe opisy. Mamy świadomość, że nie ma idealnych kandydatów, że idealny pracownik powstałby często z połączenia dwóch lub trzech osób. Staramy się więc wskazać obszary trudności, abyście mogli Państwo rzetelnie ocenić, czy dana osoba będzie przydatna w Waszym zespole.
6. Spotkania rekomendowanych kandydatów z przedstawicielami Państwa Firmy i wybór najlepszego kandydata przez Firmę. W tym spotkaniu może uczestniczyć doradca ze strony naszej firmy – jeśli klient sobie tego życzy.
DLACZEGO WARTO WYBRAĆ METODĘ ASSESSMENT CENTER?
- Stosowanie procedury AC najlepiej przewiduje powodzenie kandydatów na konkretnym stanowisku, czyli dzięki niej w najbardziej efektywny i obiektywny sposób poznalibyście Państwo kompetencje zawodowe i potencjał rozwojowy pracowników;
- Zatrudnienie odpowiednich osób bezpośrednio przekłada się na wyniki finansowe całej firmy;
- Procedura optymalizuje koszty związane z zatrudnieniem: obniża ryzyko zatrudnienia / awansu nieodpowiednich osób. Czas i koszty prowadzenia rozmów z kandydatami, szkoleń nowozatrudnionych pracowników, ogłoszeń rekrutacyjnych etc. powodują, że błędy związane z błędnym naborem są znaczącym obciążeniem dla firmy;
- AC może być integralną częścią polityki personalnej w firmie, pomaga w identyfikacji potrzeb szkoleniowych, budowaniu planów rozwoju pracowników, gdyż dostarcza informacji o faktycznie posiadanych przez kandydatów / pracowników kompetencjach, jak i ich potencjale rozwojowym;
- Współpraca z firmą AKADEMIA ROZWOJU UMIEJĘTNOŚCI w zakresie wdrażania procedur Assessment Center oznacza pracę z doświadczonymi fachowcami w dziedzinie rekrutacji i zarządzania zasobami ludzkimi. Osoby te służą swoim wsparciem w zakresie polityki personalnej Państwa Firmy.
Nasze standardy pozwalają badać także takie aspekty, które bardzo często są nieumiejętnie lub nieobiektywnie oceniane:
- Samodzielność i umiejętność podejmowania decyzji;
- Poziom posiadanych kompetencji kierowniczych;
- Poziom posiadanych predyspozycji zawodowych, społecznych, interpersonalnych;
- Preferowany sposób pracy – praca zespołowa czy samodzielna;
- Przygotowanie i predyspozycje handlowe, negocjacyjne;
- Nastawienie na realizację i zakończenie zadania np. (sprzedanie) czy na proces (sprzedawanie) – to wielka różnica;
- Wytrwałość i determinacja w dążeniu do celu;
- Umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i z różnymi typami ludźmi;
- Kompetencje z zakresu komunikacji, negocjowania i współpracy, kierowania zespołami;
- Zarządzanie czasem i realizacja planów krótkoterminowych i długoterminowych;
- Skrupulatność, rzetelności, dokładność, wytrwałość, itp.;
- Proaktywność, poczucie wpływu, decyzyjność, itp.;
- i wiele innych.
To, co jest ważne to fakt, że kompetencje nie są opisywane jedynie w sposób liczbowy, ale i opisowy. Oznacza to, że dla przyszłego pracodawcy jest to jasne, czy kandydat posiada daną wiedzę, umiejętności, kompetencje i w jakim stopniu te działania są realizowane w codziennej pracy.
Dodatkowo zastosowanie technik projekcyjnych pozwala odkryć prawdziwe intencje kandydata i jego cechy, które kandydaci mają w zwyczaju ukrywać poprzez wyćwiczoną autoprezentację.
topZapraszam do kontaktu!
Chętnie przygotuję ofertę dostosowaną do Państwa potrzeb.
KRZYSZTOF KUCYPER, tel. 696 469 074, k.kucyper@akademiaru.pl